Jak oswoić chomika?

Po zakupie chomika wiele osób męczy nowe zwierzę próbując je głaskać czy od razu oswajać. Jest to błąd chomiki powinny mieć czas na oswojenie się z nowym miejscem, poznanie go, dlatego pierwsze kilka dni mimo, że może być to trudne skoro w domu pojawiło się fajne nowe zwierzątko powinno mu się dać czas do zaaklimatyzowania.

Dopiero po tym czasie podejmować pierwsze próby oswojenia chomika. Młode chomiki boją się ludzi i uciekają przed nimi jest to normalne i nie ma się co przejmować. Wbrew pierwszemu wrażeniu chomika nie jest ciężko oswoić, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. To jak szybko zwierzę się oswoi zależy od jego wieku ( im młodsze tym łatwiej się oswaja) oraz od rasy chomika – najłatwiej oswoić syryjskiego, najtrudniej rzadko widywanego w sprzedaży europejskiego i oczywiście od charakteru.

Oswajając chomika należy regularnie i spokojnym głosem wołać go oraz pomału dać mu się oswoić ze swoim zapachem. Próbując pogłaskać chomika należy delikatnie włożyć rękę do klatki, zwierzę z pewnością ucieknie, ale zazwyczaj po chwili ciekawość weźmie górę i przyjdzie nas powąchać wówczas można delikatnie spróbować pogłaskać je, a nawet spróbować wziąć na rękę. Czynność tę powtarzamy przez kilka dni lub dłużej, aż chomik przestanie uciekać, a po pewnym czasie słysząc nas sam będzie wybiegał z domku. Oczywiście zawsze mogą zdarzyć się wyjątki.

Można trafić na chomika, który nigdy się nie oswoi, będzie wiecznie uciekał czy nawet gryzł. Kupując zwierzę nigdy nie wiemy na jakie trafimy, ale na szczęście większość chomików da się oswoić.