Jak często występują koty bliźniaki?

Istnienie kotów bliźniaków, które pochodzą z tego samego jaja i plemnika – jest możliwe. Jednak obecnie nie ma badań genetycznych, które mogłyby w 100% wiarygodnie wskazać, że dwa koty z rodzeństwa są genetycznie identyczne.

Zazwyczaj kocie mioty są wielokrotne. Bardzo rzadko zdarza się, że rodzi się tylko jeden kot. Jest też tak, że każdy kot ma zazwyczaj inne umaszczenie i rzadko kiedy rodzą się 2 koty, które wyglądają dokładnie tak samo. Więc, czy koty bliźniacze są rzeczywistością, czy tylko rodzeństwem, które wygląda podobnie?

Jak często występują koty bliźniaki?

Jak podaje portal https://www.pupilki.pl – wobec braku wiarygodnych danych o istnieniu identycznych genetycznie kotów, nie można stwierdzić, że koty bliźniacze istnieją. Z drugiej strony rozwój embrionalny czy embriogeneza jest podobny do rozwoju każdego innego wyższego ssaka, więc nie można kategorycznie zaprzeczyć, że nie istnieją.

Rodzaj owulacji u kotek określany jest jako owulacja indukowana. Oznacza to, że gdy kotka wejdzie w ruję, będzie produkować jaja tylko podczas kopulacji. Kopulacja powoduje wzrost poziomu hormonu – zwanego hormonem luteinizującym – który powoduje uwolnienie jajeczka.

Z tego powodu każda kopulacja będzie skutkować jednym kotem. W czasie rui kotka kopuluje z więcej niż jednym samcem, stąd każde potomstwo ma zwykle inne umaszczenie, bo ojciec nie jest taki sam. Gdy 2 koty wydają się być bliźniakami, to najprawdopodobniej dlatego, że mają tego samego ojca, co u zdziczałych kotów jest rzadkością. Oprócz analizy genetycznej jako jedynego wiarygodnego sposobu określenia, czy 2 osobniki są bliźniakami, inną opcją jest bycie świadkiem całkowitego porodu kota. Jak można sobie wyobrazić, w wielu przypadkach nie jest to możliwe.

Jak rozróżnić płeć kociąt?

Płeć kociąt można poznać już po ich urodzeniu. Jeśli jednak pozwoli się na upływ kilku dni, płeć można łatwiej zaobserwować.

Cechą, na którą należy zwrócić uwagę, aby poznać płeć kota, jest odległość odbytowo-genitalna. Jest to odległość pomiędzy odbytem a cewką moczową. U kotów płci męskiej cewka moczowa jest łatwo rozpoznawalna, ponieważ pokrywa się z penisem. Z kolei u samic należy spojrzeć na koniec otworu płciowego.

Odległość odbyt-genitalia u samców jest ponad dwukrotnie większa niż u samic, ponieważ pomiędzy cewką moczową a odbytem znajdują się jądra.